Irán;Nagy-Britannia;Hormuzi-szoros;

Iránnal szembeni szankciók bejelentésére készül London

Hétfőn jelentheti be a parlament, hogy mit reagál az ország annak a tartályhajónak az elfoglalására, amiről még videót is közzétett Irán.

Vasárnapi brit sajtóértesülés szerint a brit kormány várhatóan szankciókat jelent be Irán ellen, miután az iráni Forradalmi Gárda a minap lefoglalt egy brit tartályhajót a Hormuzi-szorosban. Irán londoni nagykövete mindeközben arra szólította fel a brit kormányt, hogy ne engedjen a feszültség eszkalációjára törekvő politikai erőknek.

Jeremy Hunt brit külügyminiszter hétfőn tájékoztatja a londoni alsóház képviselőit a Stena Impero nevű, svéd tulajdonú, de brit lobogó alatt közlekedő tartályhajó iráni lefoglalásának fejleményeiről. Az incidens óta háromszor is ülésezett a brit kormány különleges helyzetekben összehívott tanácskozó testülete (COBRA), és az értekezletek után a brit külügyminiszter is kijelentette, hogy

London elképzelései között nem szerepelnek "katonai opciók", a brit kormány diplomáciai megoldásban gondolkodik.

Hunt a BBC televíziónak nyilatkozva vasárnap megerősítette azt a véleményét, hogy teljesen elfogadhatatlan az iráni akció, amely súlyos kérdéseket vet fel a brit és a nemzetközi hajózás biztonságával kapcsolatban a Hormuzi-szorosban. A külügyminiszter kijelentette ugyanakkor, hogy Nagy-Britannia a feszültség enyhítésében érdekelt.

Újabb tankhajó-ügy

Az iráni Forradalmi Gárda pénteken tartóztatta fel a Stena Impero nevű hajót a Hormuzi-szorosban, arra hivatkozva, hogy a hajó megsértette a nemzetközi hajózás szabályait. A szoros a Perzsa-öböl stratégiai jelentőségű be- és kijárata, amelyen keresztül a tengeren szállított olaj mintegy harmada áramlik át. Később az iráni hatóságok közölték, hogy a Stena Impero összeütközött egy iráni halászhajóval, majd a vészjelzéseit figyelmen kívül hagyva folytatta útját, ezért kellett feltartóztatni. A támadásról videót is közzétettek:

A hajó tulajdonosa, a Stena Bulk és a hajótér kereskedelmi hasznosításáért felelős cég, a Northern Marine Management péntek este Londonban kiadott közös közleménye szerint hajójuk nemzetközi vizeken haladt, és betartott minden szabályt. Nem említettek semmilyen balesetet. A szoros a Perzsa-öböl stratégiai jelentőségű be- és kijárata, amelyen keresztül a tengeren szállított olaj mintegy harmada áramlik át.

A térségben az utóbbi időben több támadás is ért tartályhajókat - a Reuters kronológiája szerint egészen pontosan négy május 12-én, és újabb kettő június 13-án -, amikkel az Egyesült Államok például Iránt vádolja. Azokat nem vállalta magára az ország.

Irán állításait semmi sem támasztja alá, ellenben sok minden cáfoljaTételesen cáfolja a brit kormány az ENSZ Biztonsági Tanácsának írt, vasárnap Londonban nyilvánosságra hozott levelében Irán indokait. Azt írják, a Stena Impero ománi területi vizeken haladt a nyugat felé tartó hajóforgalmi sávban, amikor négy iráni naszád és egy helikopter megközelítette, majd az irániak a fedélzetére léptek, és nem igaz, hogy a hajó a kijárati sávban próbált volna belépni a Hormuzi-szorosba. Az iráni állításokkal ellentétben az sem igaz, hogy a hajó nem válaszolt a figyelmeztető üzenetekre, miközben automata azonosító rendszere ki volt kapcsolva; az azonosító a nyilvánosan hozzáférhető és ellenőrizhető adatok alapján be volt kapcsolva az incidens idején, a hajó pedig minden vonatkozó nemzetközi szabályt betartott. Azt írják nincs bizonyíték a halászhajóval való ütközésre sem, ami ha meg is történt volna, Iránnak akkor sem lett volna jogalapja a beavatkozásra.

Nemzetközi hullámok

Irán destabilizációs tevékenysége miatt a NATO is aggodalmát fejezte ki - emlékeztet a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A katonai szövetség a szabad hajózás joga megsértésének minősítette a brit hajó lefoglalását. A lapnak nyilatkozva

Heiko Maas német külügyminiszter is felszólította Teheránt, hogy legyen tisztában a felelősségével, ne feszítse tovább a húrt.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az a lényeg, hogy a háborút sikerüljön megakadályozni a Perzsa-öböl térségében.

Nemrég az Egyesült Államok is arról döntött, hogy újabb katonákat vezényel a térségbe. A két ország viszonya is igen viharos, mióta Donald Trump amerikai elnök egyoldalúan felbontotta az iráni atomalkut. Azóta többek közt egymás drónjainak lelövésével büszkélkedik a két ország.